Sprzątamy mieszkanie - Porządki w szafkach bibliotecznych i na regałach z książkami.

Generalne porządki w domowej biblioteczce powinno się robić przynajmniej raz w roku. Wszystkie półki należy wówczas opróżnić z książek i czasopism. Półki dokładnie wycieramy z kurzu, a następnie przecieramy ściereczką zwilżoną terpentyną – dzięki takiemu zabiegowi zbierzemy resztki kurzu i odstraszymy mole książkowe. Dokładnie oglądamy szafki czy nie ma w nich wilgoci.
Jeżeli jednak znajdziemy jakiekolwiek jej ślady, wówczas wystarczy wstawić na półki do szafy 2-3 talerzyki z niegaszonym wapnem i zamknąć szafkę na ok. 5 godzin. Żeby nie marnować czasu, zabieramy się do odkurzania książek – najlepiej tą czynność wykonywać przy otwartym oknie lub na balkonie. Przy okazji sprawdzamy też czy książka nie jest poplamiona, a jeśli znajdziemy jakieś plamy, poniżej podaję kilka skutecznych sposobów na usunięcie niektórych z nich:
- plamy z wody na sztywnej papierowej okładce usuniemy prasując ją ciepłym żelazkiem przez bibułę i papier maszynowy. Następnie po ostygnięciu okładkę polerujemy miękką ściereczką (np. flanelą);
- tłuste plamy na kartkach książki można wywabić wkładając poplamioną kartkę między dwa kawałki bibuły i prasując letnim żelazkiem. Można też posypać plamę talkiem, przykryć bibułą i prasować ciepłym żelazkiem;
- plam z atramentu pozbędziemy się przy pomocy wody utlenionej (12%). W tym celu będziemy potrzebować kroplomierza – kilka kropel wody utlenionej upuszczamy na poplamione miejsce. Następnie należy osuszać odplamiane miejsce przykładając płatek kosmetyczny, a pod spód kartki podłożyć bibułę. Jeżeli jest to stara plama z atramentu, taki zabieg trzeba będzie powtórzyć kilkakrotnie. Każdorazowo po użyciu wody utlenionej plama powinna być zwilżona wodą. Po całkowitym usunięciu plamy książkę pozostawiamy otwartą, aby kartka porządnie wyschła (dobrze jest odplamianą kartkę obłożyć z dwóch stron bibułą – wilgoć zostanie szybciej wchłonięta).
Stare wartościowe książki potrzebują szczególnego traktowania. Powinny być chronione przed działaniem słońca oraz przed jaskrawym sztucznym światłem. Cenne woluminy nie lubią przegrzanych i przesuszonych pomieszczeń. Optymalna temperatura powinna wynosić około 18°C, a wilgotność powietrza panująca w pomieszczeniu – ponad 60%, przy czym nie wolno zapominać o częstym wietrzeniu pokoju oraz postawieniu w nim nawilżacza powietrza.
Jeżeli posiadamy książki w skórzanej oprawie, to odkurzmy je z kurzu przy użyciu miękkiej ściereczki, a następnie przecieramy okładkę flanelą zwilżoną rozpuszczonym woskiem pszczelim lub terpentyną. Do polerowania najlepsza będzie ircha lub wełniana, miękka szmatka. Można też odświeżyć skórzaną oprawę miksturą „domowej roboty”, tzn. żółtko mieszamy z czystym spirytusem i powstałą mieszaniną smarujemy okładkę. Innym sposobem jest posmarowanie okładki pianą ubitą z białek z dodatkiem kilku kropel octu (w tym celu najlepiej jest użyć szerokiego pędzla). Po dokładnym wyschnięciu okładkę należy wypolerować wełnianą szmatką.